Osoby interesujące się sportem – niezależnie od tego, czy obiektem ich zainteresowania jest piłka nożna, koszykówka, siatkówka czy jakakolwiek inna dyscyplina – coraz chętniej decydują się na wykorzystanie swojej wiedzy w jego obrębie w zakładach wzajemnych. Nie tylko zapewnia to dodatkowy dreszczyk emocji przy oglądaniu ulubionych spotkań, ale też daje możliwość realnego zarobku. Zanim jednak zdecydujemy się na sięgnięcie po branżę bukmacherską, musimy poznać jej podstawy. Jedną z nich są kupony bukmacherskie – czym są i jakie są ich rodzaje? Na tym skupimy się w naszym poradniku.

Czym jest kupon bukmacherski?
Kupon bukmacherski u bukmachera stanowi tak właściwie potwierdzenie złożenia zakładu – w lokalach stacjonarnych bukmacherów występuje w postaci „paragonu” stanowiącego dowód naszego zagrania. W Internecie z kolei przybiera elektroniczną formę. Sam w sobie jest też naszym podglądem dotyczącym tego, za co gramy, co obstawiamy i w co inwestujemy pieniądze. U bukmacherów działających internetowo kupony są przechowywane na koncie użytkownika i w każdym momencie istnieje możliwość ich podejrzenia w historii zakładów.
Bardzo ciekawie przedstawia się proces tworzenia kuponów u bukmacherów internetowych jak STS czy PZbuk. Te wyświetlane są zwykle z boku ekranu, a my – zanim zdecydujemy się na jego zakup – będziemy mogli w każdym momencie je zmodyfikować czy też po prostu podejrzeć. Wygodnie i praktycznie, z pełną kontrolą nad własnym budżetem.
140 PLN bez ryzyka w STS
Kod promocyjny: BETONLINE
Dane znajdujące się na kuponie bukmacherskim
Podstawą kuponu jest jego rodzaj, zazwyczaj najbardziej na nim widoczny (te podstawowe pokrótce nakreślamy w ostatnim dziale tego poradnika). Na kuponie bukmacherskim znaleźć można również:
- szczegóły związane z tym, na co stawiamy – na kuponie musi znaleźć się numer oraz nazwa zdarzenia, które typujemy, czas, w jakim się rozgrywa, ale też – a może przede wszystkim – nasz typ oraz kurs właśnie na niego. Wielu bukmacherów przedstawia to w sposób czytelny i usystematyzowany;
- wkład za kupon, a zatem stawka, jaką postawiliśmy na kupon po odjęciu podatku, który jest obowiązkowy;
- całkowity kurs – przedstawia kurs całkowity na kuponie, prosty w przypadku kuponów pojedynczych, zagregowany w przypadku tych akumulacyjnych;
- całkowitą stawkę – ilość pieniędzy, jakie przeznaczyliśmy nasz zakład, niepomniejszona o wartość podatku, którego opłacenie leży po naszej stronie (jest on potrącany ze stawki);
- dokładny podatek – w Polsce wynosi on 12% do wygranej powyżej 2280 złotych. Jeżeli wygrana jest większa, doliczany jest dodatkowy podatek, który wynosi 10%;
- ewentualną wygraną – na kuponie znajduje się też kwota, jaką możemy wygrać za jego pośrednictwem, jeżeli nasze typy okażą się prawidłowe;
- kod kreskowy – kod kreskowy stanowi podstawę identyfikacji kuponu przez pracownika lokalu stacjonarnego bukmachera – dostępny jest więc wyłącznie w punktach naziemnych. Należy zadbać o to, by w żaden sposób go nie uszkodzić;
- czas zawarcia zakładu – na kuponie znajdują się również informacje dotyczące daty i godziny zakładu, przydatne w celach identyfikacyjnych, ale też w przypadku ewentualnych reklamacji z nim związanych.

Podstawowe rodzaje zakładów bukmacherskich
Każdy bukmacher, który działa legalnie na terenie naszego kraju, ale i wszyscy operatorzy zagraniczny, dają dostęp do trzech podstawowych rodzajów kuponów:
- Kupon pojedynczy (również SOLO, SINGLE czy pojedynczy) – najbardziej standardowy kupon, w obrębie którego znajduje się dokładnie jedno spotkanie. Decydując się na niego mamy pewność, że wygrana zależeć będzie wyłącznie od jednego meczu i tego, czy zakończy się on we wskazany przez nas sposób. Jest to kupon, na który decyduje się zdecydowanie najczęściej, polecany zwłaszcza początkującym. Wygrana w nim jest iloczynem kursu i stawki (po odliczeniu odpowiedniego podatku).
- Kupon akumulacyjny (również AKO, COMBI czy akumulator) – kupony akumulacyjne składają się z przynajmniej dwóch zdarzeń – im jest ich więcej, tym większa jest nasza potencjalna wygrana. Należy jednak zaznaczyć ważną zależność – kupon akumulacyjny jest wygrany wyłącznie wtedy, gdy typy na każde wydarzenie w jego obrębie są prawidłowe. Choć więc większa ilość zdarzeń może nam dać większą wygraną, prowadzi też do znacznie większego ryzyka i mniejszego prawdopodobieństwa pojawienia się takowej. Wygraną na tym kuponie liczy się przez iloczyn wszystkich kursów na każde kolejne spotkanie oraz stawki, pomniejszone o 12-procentowy podatek. Kupon akumulacyjny jest polecany przede wszystkim użytkownikom zaawansowanym, ale również i przez nich nie powinien być stosowany zbyt często (a na pewno nie powinien stanowić podstawy obstawiania).
- Kupon systemowy (SYSTEM ) – kupon tego typu składa się z pojedynczych meczów ułożonych w różnych kombinacjach. Przypomina ten akumulacyjny, z tym, że może być ułożony w określony przez nas sposób. Korzystając chociażby z kombinacji 2 z 4 będziemy musieli poprawnie wytypować przynajmniej dwa z czterech znajdujących się na nim spotkań. Oczywiście im więcej będzie poprawnych typów w obrębie tego kuponu, tym więcej będziemy mogli finalnie wygrać.